Hasta Yatağı Modelleri

Hasta yatağı ve hasta karyolası boyutları farklılık göstermektedir. Bir çocuk hasta yatağı ve büyükler için kullanılan hasta yataklarının boyu aynı değildir. Çocuklar için üretilen hasta yatağı daha küçük boyutlarda üretilmektedir. Hasta yatağı ve hasta karyolası boyutları hastaların kişisel özeliklerine uygun olarak üretilmiştir.

Özellikle aşırı kilolu hastaların kullanımı açısından oldukça sağlam Bir şekilde üretilmiştir. Üretilen hasta yataklarının ve karyolalarının boyu Standart olduğundan dolayı hasta yatağını isteğe göre büyütüp küçültmek mümkün değildir. Fakat yükseltmek ve indirmek uzaktan kumandalı motorlu hasta yatakları için mümkün olan bir özelliktir. Birçok farklı çeşide sahip olan hasta yatağı kiralama yöntemi ile kullanmak mümkündür. Her model için farklı hasta yatağı fiyatları vardır.

Felçli Hasta Yatakları

Felci hasta demek ömrü boyunca yatak kullanımı ihtiyacı duyacak olan hasta demektir. Felçli bir hastayı normal bir hasta yatağında yatırmak hasta için oldukça zorlayıcı olacaktır. Bunun yanı sıra hastaya bakacak kişi açısından da oldukça zorlayıcı olacaktır. Felçli olan hasta kendi kendine hareket edemediğinden dolayı hakaret edebilmek için başka bir kuvvete ihtiyaç duyulmaktadır. Felçli olan kişiyi hastaya bakan kişi hareket ettirmek zorundadır.

Bu tarz hastalar yemek yeme, televizyon izleme, tuvalet ihtiyaçlarını karşılarken çok zorlanmaktadır. Felçli hasta açısından normal yataklar temizlik yönünden düşünüldüğünde sağlıklı ve uygun görülmemektedir. Felçli hasta yatakları normal yataklara göre farklı özelliklere sahiptir. Felçli hasta yatakları kendi içlerinde ikiye ayrılır. Bunlar; manuel ve motorlu kullanımıdır. Genellikle felçli hasta yatağı için motorlu olan model rağbet görmektedir.

Hasta Yıkama Yatakları

Hasta olan kişileri veya yatağa bağlı olarak yaşamını devam ettiren hastaları yıkamak oldukça zorlu bir süreçtir. Fakat bu tarz hastaların sağlığı açısından bedensel temizliği oldukça önemlidir. Yaşlılar ve hastaların hareket özgürlüğü belli bir zaman sonra kısıtlanmaktadır. Bu sebeple hasta yıkama yatağı büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Bu yatak modelleri sayesinde hasta kolaylıkla banyo yaptırılabilir. Bu yataklar banyo ihtiyacı için özel olarak tasarlanmıştır ve farklı özelliklere sahiptir. Bu yatakların kirli suyu boşaltmak için özel bir sistemi vardır. Bunun yanı sıra bu yataklarda kirli ve temiz suyu ayırmak üzere farklı mekanizma bulunmaktadır. Bu yatak sayesinde hasta çok yorulmaz ve fazla gayret sarf etmeden kişisel temizliğini yapmış olur.

Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır?

Öncelik olarak hastaya bakacak olan kişinin sahip olunan hasta yatağına dair bütün özelliklerini tam anlamıyla biliyor olması gerekmektedir. Özellikle motorlu çalışan hasta yatakları günümüzde çok yaygın kullanıma sahip olmaktadır. Motorlu kullanıma sahip olan bu yataklar kolay ve pratik olduğundan dolayı tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra motorlu olan hasta yatakları kumanda özelliği sayesinde hareket ettirildiği için kullanacak kişi çok titiz kullanmalıdır.

Hasta yatağı kullanımda en önemli unsur ise yatağın hijyen ve temizliğini aksatmamaktır. Hasta yatağı temizliğinde yoğun kimyasal içeren maddeler kullanmaktan kaçınılmalıdır. Bu tarz yoğun kimyasal ağırlıklı maddeler yatağın çabuk deforme olması ve bozulmasına yol açacaktır.

Hasta Yatakları Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır?

Öncelik olarak hasta yatağı seçimi hastanın durumunda göre hareket edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Seçeceğiniz hasta yatağı hastanın gereksinimleri doğrultusunda seçilmeli ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek özelliklere sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra hastanızın konforu ve rahatı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Yatağın kullanılacağıdır süre zarfı göz önünde bulundurulmalıdır. Uzun süreli kullanıma ihtiyaç duyulacak olan hasta yatakları çok fonksiyonlu bir kullanıma sahip olmalıdır. Hasta yataklarının yanında bulunan serum askılıkları hasta ve bakacak olan kişiler açısından oldukça önemli bir unsurdur. İki taraf için de kolaylık sağlamaktadır.

Hasta yatağı hijyen kurallarına uygun üretilmiş olmalıdır. Hasta yatağı seçimi yaparken tercih edilen yatağın tekerlekli olması hastanın taşınması açısından oldukça kolaylık sağlamaktadır. Hasta kişinin hareket özgürlüğü en az seviyeye inmiş olabilmektedir. Bunun yanı sıra seçilen hasta yatakları hastanın hareket özgürlüğünüzü destekleyecek şekilde tercih edilmelidir.

Aksi takdirde hastaya bakan kişi açısından oldukça zorlu bir süreç meydana gelecektir. Hastanın olduğu kadar hastaya bakan kişinin de yatak seçiminde büyük rol oynadığını unutmamak gerekmektedir. Siz ve sevdikleriniz bu tarz konforlu ve pratik olan hasta yatakları sayesinde hastalığınızı kolaylık ve rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Leave a Reply

Comment
Name*
Mail*
Website*